zahrada

Jezírka

Zahrada a voda k sobě neodmyslitelně patří, a proto je budování různých vodních děl v zahradách stále častější. Zahradní jezírka jsou asi nejrozšířenější variantou. Dají se rozdělit na dva různé typy - a to podle způsobu filtrace vody. Biotopy (koupací jezírka), kde se o čistotu vody starají rostliny společně s mikroorganismy, a nádrže pro chov okrasných ryb. Tady je filtrace zajištěna několika komorovým filtrem opatřeným UV lampami.

Koupací jezírka

Koupací jezírka jsou dnes stále oblíbenější alternativou, pokud nechceme mít na zahradě bazén, který většinou celkový dojem ze zahrady ruší, zatímco jezírko zahradu krásně doplňuje. Další přednostní je kvalita vody. Ta je zde dosažena bez chemických látek a proto je vhodná především pro alergiky. Filtrace vody je u tohoto typu jezírka založena na přírodní rovnováze. Jezírko se skládá z koupací zóny a zóny regenerační, kde rostliny společně s mikroorganismy filtrují vodu. Aby vše dobře fungovalo, je třeba myslet na větší rozměry (min 50 m2).

Rybochovné nádrže

Tyto nádrže se budují, jestliže chceme chovat větší počet ryb. Hlavním rozdílem oproti biotopům je použití filtrace pomocí UV lamp. Při chovu ryb se do vody dostává veliké množství dusíkatých látek, které podporují růst řas a vznik zeleného zakalení vody. Proto je několika komorový filtr opatřený UV lampami nezbytností.

Okrasná jezírka

U těchto jezírek se klade důraz na jejich okrasnou funkci. Jezírka vždy fungují na bázi biotopu. Jsou osázena nejrůznějšími druhy vodních rostlin, tak aby dokreslovala celkový ráz zahrady.


jezírko jezírko jezírko jezírko jezírko jezírko